Leidja

Sunday, March 21, 2010

Thief - Deadly Shadows


Tegelsin mõnda aega MMORPG nimega DDo-online mängimisega ning mängisin loomulikult Rogue karakterit.
Rogue on põmst sama, mis Thief ain't, et tal ei ole nimetuses tee-d, õhhh-i, eff-i ja ii-d, aga see selleks.

Olgu, lähme edasi, ehkki DDo oli oma olemuselt teistest MMO-dest kilomeetrite võrra üle, tekitas minus tuska see, et mul polnud võimalik pea ühtegi dungeonit stealth modega läbi mängida, vaid 99% nendest kukkusid ikka sinna auku, et nii, kui ma katsusin vargsi mööduda mõnest ahvist - kellest möödumist polnud mängutegijad ettenäinud - nii ma ka vahele jäin ning arvestades oma pea olematuid ATT ja DEF statse/skille, siis oli tulemuseks suurem verekadu.
Jama ühsõnaga ning peale järjekordset lihunikutööd mingite skeletonidega - kusjuures lihuniku rollis olid nemad- viskas see kamm kopa ette ning tirisin alla kultusmängu Thief 1-e ja tema kõige uuema järeltulija Thief 3-e.

Thief 1- Steampunk maailmas toimuv FPS- mängude klassika ja mõnes mõttes aegumatu mäng, aga toksisin ja toksisin ning hiilisin ja müterdasin, aga hoolimata sellest, et ma iga paari minuti järel endale valjuhäälselt kinnitasin, et midagi nii geniaalset ja ägedat annab ikka välja mõelda, jõudsin ma lõpptulemusena ikka selleni, et "Ah viskaks korraks sellele kolmandale osale ka pilgu peale" ja sinna see T1-e mängimine ka läks.

Thief - Deadly Shadows (III)


T3 on peaaegu samasugune vargamäng nagu esimenegi ning esimesel pilgul tundubki, et muudatused on ainult shefimas stooris, teistsuguses menüüs ning mõnedes uutes relvades, esineb seal siiski üks oluline viga - kaart imeb, aga see hetkel selleks ning räägiks mängu üldplaanist hoopis.

Nagu nimigi viitab, on tegemist vargamänguga, kus sinu ülesandeks oma pisikeste käpakestega erinevatest kohadest igatsugu ködi kokku korjata ning see omakasu teenima panna.
Ehk siis ei ole tegemist tüüpilise FPS-iga, kus sa pead lihtsalt üle ukse granaadi sisse viskama ning hullumeelsel pilgu vasakut hiirenuppu klõpsides ise järgi hüppama, et kõikide vaenuväelaste füsioloogia megabaitidest kilobaitideks ümber hekseldada, vaid pigem tuleb selliseid episoode vältida ning ehkki mingine võimalus selleks isegi on, oleks hoopis targem mingi muu mäng käima panna. (a na*ui nuzna?)

Mängu põhirõhk on ringi, läbi ja lähedalt mööda hiilimisel, ehkki jah, seal saab ka slashida ja piercida.
Selle viimase kohta niipalju, et see raibe muudab krt laisaks ja teinekord kumab su peas küll ruumi sisenedes sinka-vonka jooksev teerajake, mida mööda kahe ringi patrulliva ahvi vahelt läbi kulgeda, aga lõppeks otsutad ikka, et "sitta sellega seekord " ja kütad esimesel ahvile noole silmevahele (Pilt2) ning teisele kargad lihtsalt pistodaga kallale, kuna sellised pisiasjad nagu lampi mahakukkuvad valvurid äratavad nende kaaslastes ebatervet huvi.

Teinekord on see killimisvõimlaus muidugi kasulik, eriti siis, kui juhe koos on ja kobistamisvead kerged tulema - pealegi on keegi idioot tulnud selle peale, et laseks mängijal veel peale Questi lõppemist samat teed mööda tagasi kõmpida... FAKK OHV!
Õiged mehed muidugi hiilivad tagasi ka, aga see selleks - nende hulka kuulumine pole kohustuslik.

Ringi hiilimiseks on sul kasutada kolm liikumismoodust, ehk siis kükakil (Pilt1), poolkükakil ning püsti ning igaüks neist on ka vastava lärmakusastmega. Pealegi olenemata liikumisviisist on soovitatav kasutada selleks varje ning jälgida, mis sorti maakamarat sa tatsamiseks kasutad.
Näitena, et tõrvikuvalguses liikumine teeb sind nähtavaks kõigile, kes kilomeetri raadiuses ringi liiguvad ning mööda seinaääri ringi lohisedes võid ennast peaaegu, et julgena tunda - juhul, kui sa muidugi mingile plekist kanalisatsiooni või kurat teab mis luugile ei astu (vihje- müra). Kui ikkagi vahele jääd, siis on olemas veel seina vastu liibumise (Pilt3) võimalus, mis muudab su elajasilmale pea nähtamatuks, aga samal ajal ei ole sul ka võimalik kuskile liikuda.
Varjatust annab jälgida ekraani allosas olevalt indikaatorilt, mis sinu nähtavust peegeldab, aga pikapeale selle osatähtsus väheneb - kogemused.

Varje võib endale ka ise tekitada, näiteks eemalt veepommi põhimõttel töötava noolega tõrvikuid kustutades (Pilt4). Ainult, et selleks hetkeks on soovitatav endale hea varjupaik otsida, kuna äkitselt kustuvad tõrvikud kipuvad ka ringitöllerdajates haiglast uudishimu esile kutsuma.
Vee-nooled kõlbavad ka muuseas killimisepisoodidest järgi jäänud vereloikude likvideerimiseks - emotsioonid, mis tekivad majarahvas pärsia vaibal asetsevat vereloiku nähes, ei ole enam lihtsalt uudsihimu alla liigitatavad.
Aga jeh, nagu mainitud sai, on targem suuremat tapatööd vältida, kuna esiteks on sinu taparelvadeks ainult standardsed nooled ja pistoda (kahe lähedal ründajaga saad enamus kordadest haledalt sisse, kui mitte luuki) ning teiseks läheb vereloikude likvideerimine kulukaks kätte, sest erineva otstarbega nooli pead sa endale raisk ostma.
Põhiline siis, et kui mööda hiilida ei saa, siis kasuta blackjacki (Pilt5), ehk hiilid vargsi kollile selja taha, lööd uimaseks, vinnad "narkotiseeritud" laiba õlale (Pilt6) ning viskad ta kuskile nurka silma alt ära, kuna laipade nägemine muudab ka ringitatsava isikkooseisu imelikuks.

Samuti on sinu vaenlaseks lukustatud uksed, teinekord on pea võimatu või lihtsalt liiga ebahuvitav mingit koridori rahvast tühjendada ning lukumuukimine võtab aega ning muudab su nähtavaks. Samamoodi ei tasu ka uimastatud valvur õla peal kellegile osta komistada, kes mööda jalasamme summutavat vaipa kõnnib - negatiivne tähelepanu ning halevmal juhul üle hoone/katakombi kostvad appikarjed.
Enda sammude summutamiseks on sul võimalus kasutada näiteks ködi-nooli (moss-arrow), mida saab vastu põrandat tulistada ja mööda sellest tekkinud kõntsakihti liikudes saad ka oma sammud kuuldamatuks muuta.

Ehk siis hiili ringi, mööda ja läbi ning katsu kuidagi ellu jääda.
Mängus on stoori edendamiseks kaks erinevat fraktsiooni - Hammerites ja Pagans (+ veel üks, mille nime ma ei mäleta ning mis on teistuguse otstarbe ja eesmärkidega), kes mõlemad sulle suht algfaasis nn. proovitööd pakuvad, ehk siis - valik on sinu ning need, kelle palgale sa ei lähe, vihkavad sind elu lõpuni.
Muuseas, enivei vihkavad sind kõik korrakaitse tegelased, nii-et isegi kodumajast missioonile tõtates pead sa linna tänavatel kohati ringi hiilima nagu mingine... ee... varas.

Positiivset ja negatiivset:

  • Kaardid - sul on ainult kaart, mille järgi on pea võimatu enda täpset asukohta määrata - krt - pangu siis mängu vähemalt mingigi mõistlik võimalus oma tuleku-mineku tee märgistamiseks, kasvõi kriidiga seina sodimise näol. Nii vinge see graafika nüüd ka ei ole, et sa seintel otseselt vahet suudaks teha.
  • Mängus on olemas loot-i indikaator, mis näitab protsentuaalselt, et kui palju pudi-padi sa oled vastavast hoonekompleksist kokku korjanud. Sama hästi võiks olla olemas ka secondary questide/informationi näit, sest kui ma vahepeal kaks nädalat ei mänginud ja ennast lõudides keset mingeid kuradi varemeid leidsin, siis polnud mul mingit aimu, et mis ruumides ma käin'd olen ja millist valvurite vahelist möla ma juba kuulan'd olen. Tulemuseks - Exit to Desktop ja veel pikem paus pelitsemises.
  • Erinevat stäshi on piisavalt, et erinevaid möödapääsu/läbijooksu võimalusi leiutada ning mõistust töös hoida (ei ole pohmellimäng).
*N: Pimestuspommid (flash-bomb) põgenemise hõlbustamiseks.
*Ogamiinid vastaste piinarikkaks patrulliringilt eemaldamiseks.
*Kindad mööda seinu turnimiseks.
*Krägina-nooled (noise-arrows) valvurite ja nende tähelepanu mujale suunamiseks jne jne jne.
  • Lock-picking (pilt7) on lahedalt esitatud, aga see muukimine muutub kuradi kiirelt ikka kuradima tüütuks.
  • 3-rd person view võimalus on vähemalt minusugusele kolmanda isku vaate fännile mängu hõlbustav ja lisapunkte andev ringiliikumismoodus.
  • Steampunki oluline atribuut - mehhaaniline silm võiks oma olemasolu rohkem õigustada, praegusel momendil saab sellega ainult pimedamaid nurki läbi vaadata, aga asi seegi. Peaasi, et olemas on.
  • Nagu ikka kombeks, on ka sellele mängule piiblipaksune legende ja muud värki hõlmav stoori kirjutatud - bueno!!!
  • Quest-tipid loadimisaegadel, midagi kasulikku saab ikka sealt teada. Näiteks see, et tulistades põrandale kõigepealt ködinoole ja selle peale veel vee-noole saab sel teel seda ködihunnikut suuremaks paisutada.
  • Klaviatuuri saab modida ning soovitav oleks seda kohe alguses teha. Mõned nupud on seal ikka väga haiglaselt paigutatud ning nõuavad kolmanda käe olemasolu.
Ok, aitab küll, kes mängin'd ei ole ning mingitki mõtlemisvõimet nõudvaid mänge hindab, võib Thiefi triloogia juba allatikusma panna... khm... see tähendab poodi minna ja osta või netist tellida!!!!

PS. Thief 4 peaks varsti avalikkuse ette laekuma, loodame, et seda - nagu järgedega tavaliselt kombeks - ära hooratud pole.

Syst. Requirements

Pentium 4 2.0 GHz

512MB RAM
graphic card 64MB (GeForce 3 or better)
3 GB HDD
Pilt1
(Pilt 2) Headshot = kindel surm
(Pilt3)
Vasakul ääres võib näha vastu seina liibunud varast. Hetk hiljem oli ta sealt lahti ning virutas paremas ülanurgas asetsevale kodanikule nuiaga pähe- isa soovitusel.
(Pilt4)
Ok, siin pildil kustutab tundmatu mängija hoopis pirukamüüja küünlaid, aga mõte on sama.
(Pilt 5)

(Pilt6)
Add Image

(Pilt7)

Wednesday, March 17, 2010

Kahuriliha / Cannon Fodder(1993)

Nimi: Cannon Fodder
Aasta: 1993
Platvorm: PC, Atari, Amiga, Sega Mega Drive, Game Boy jt.

Sisu: Mängija eesmärk on väikese, aga tubli meeskonna juhtimine läbi vaenlastest kubisevate tasemete järgmistesse vaenlastest kubisevasse tasemetesse. Jääl, lumel, metsas ja kõrbes peavad pisikesed sõdurid a) tapma kõik pahad mehed b) laskma õhku kõik pahade meeste onnid c) päästma pantvangi pahade meeste küüsist.Kogu juhtimine käib hiirega klikkimise teel. Klikk ja meeskond jookseb, klikk ja meeskond tulistab. Padruneid on piiramatu arv ja samuti vastaseid (seni kuni viimane punker on maa pealt pühkimata). Missiooni alguses jagatakse talongide alusel kätte ka väike hulk granaate ja bazookasid, kui eriti hästi läheb, siis on võimalik neid missiooni käigus ka juurde leida (ja suures rõõmus nende poole joostes kogemata kombel tuli avada ja kogu meeskond õhku lasta).
Termin friendly fire mõeldi välja kunagi hiljem. Hullunud meeskonnakaaslase automaaditule eest on võimalik kõrvale põigelda, aga granaadi eest ei pääse puu taha ka mitte.
Kuigi suurem osa mängust on meeskond oma jalgade peal, siis mõningate missioonide täitmiseks tuleb ronida nii autorooli, kopteri juhtkangide taha kui ka laskurpessa. Tanki ka.
Miks see mäng mulle meeldib: Alustada tuleb sellest, et ma olen rohkem selline turn-based mängude mees (HoMM ja M.A.X. näiteks), aga CF võlub oma lihtsusega. Klikk siia, klikk sinna, vahepeal loobi granaate, ei mingit ressurssidega majandamist, ei muretsemist, et äkki on vaenlase teadlased juba laserid välja mõelnud ja mind notitakse enne maha, kui jõuan Genfi konventsioon öelda.Miks see mäng mulle ei meeldi: Kõige ebasobivamal hetkel on võimalik mõne juurika taha kinni jääda. Õhku lastud maja katus kukub just täpselt selle koha peale, kus su meeskond seisab. Missiooni läbimiseks ilmtingimata vajalik auto/kopter/laskurpesa lastakse vaenlase poolt õhku, kohe kui sa selle lähedusse jõuad ja oled unustanud ühe põõsas istuva saadananaha maha lüüa. Idioodist pantvang kooberdab ringi nagu vanadekodust plehku pannud ja frustreerunud mängija peab tõsiselt pingutama, et teda mitte maha lasta.
Otsus: lihtne õppida, aga väga kiirelt üllatavalt raskeks muutuv mäng. Ma ise olen kuhugi poole peale jõudnud.

Tekkis huvi: Tänaseks päevaks on CF freeware, kättesaadav sellelt aadressilt. Natuke tuleb pusida, et hiir tööle saada ja natuke tuleb mängides hiire uimasusega harjuda, aga sõdida saab.

HDFHYOXZ

Tuesday, March 9, 2010

Trophy Hockey


Tegemist siis järjekordse online sportgame-ga Trophy Gamesilt.
Varalahkunud A. McHilter on kirjutanud juba Trophy Managerist, seega toon suborinurga lehtedele TG uuema produkti nimega Trophy Hockey.

Mäng

1.Peatreener(Head Coach/Unterfeldführer)

Herr Unterfeldführer ja tema kohta käiv info

Kohe alguses ütlen ära, et tegemist ei ole teistsuguse kujunduse ning skillinimetustega TM-iga ning ehkki sarnasusi esineb, on neid tegelikult üsna vähe.
Erinevused torkavad silma juba sisse logides, ehk siis ei ole sa TH-s mitte meeskonna omanik vaid peatreener.
Kuna tegemist on veel beta-versiooniga, siis tundub, et omaniku karakter tuleb ka mingil hetkel sisse, aga hiljem - vähemalt tugevad eeldused ja koht selleks on olemas.
Teiseks on ka sinu peatreeneri roll arendatav ehk siis on sissetoodud exp-i teema ning leveli piiri ületades on sinu kästutuses mingine arv arenduspunkte oma treenerskillide tõstmiseks.

Herr Unterfeldführer ja tema personaalne info
Skillidest eraldi niipalju, et minu jaoks on positiivne üllatus adaptibility sissetoomine, ehk siis kohandumine, mida arendades kasvab sinu pädevus välismaameeskondadega tegelemises, juhul kui tahad kodumaa pinna jalgadelt pühkida või arvad, et mõni Abu-Dhabi hokimeeskond vajab hirmsasti sinu teeneid.

Lisaks on sees veel Items/Tavaar e. lisatarvikud, mida annab enne mängu endale külge või näppu riputada, et siis sellega tõsta meeskonna moraali, ründevõimet või mida kuradit iganes sul taktikalisest seisukohast lähtudes vaja on. Säänset saasta saad sa endale enda treeneri arendamise läbi siginenud Trophy Pointe kulutades.


2. Meeskond

Meeskonnas on sul alguses hunnik erinevas vanuses kaadrit ning nagu ikka - mõned halvemad, mõned paremad ja mõned, kes ei oska isegi uisutada, kuna pole peale kartulipõllalt ärarebimist veel mänguga kokku puutunud.
Selleks, et vähemalt noortest mängijatest midagi paremini ekspluateeritavat aretada ja vanemate hoki-peerudest viilimiseksperdite degeneratsiooni peatada, tuleb nad kupatada treeningusse, kus karmikäelised ning külma südamega treenerid neist igasugused valestikäitumise nähud välja peksavad.
See, kui hästi ja halvasti see õnnestub, tuleneb ju trenkade tasemest, aga sellest kohe...

3. Mängijad ja nende püüdmine

Mängijate kohta sai juba öeldud, et unelmate meeskond nad pole, unelmate printsid ehk võib-olla küll, aga see ei puutu eriti asjasse, kuna suhtlemisest naisfännidega/Groupie relations või sellise süsteemi tulekuvõimalusest pole ma veel midagi kuulnud.
Üldjoontes on tegemist nende etturitega, kes peavad sinu kapriise ja joomalubadusi oma higi ja vaevaga teoks tegema.
Hetkel on neid meeskonda juurde võimalik saada kahel moel*(BETA!) - esimene
Draftpool hooaja käigus avaneb draftpool, milles on 5 taseme järgi jaotatud mängijad, kelle skillesa ei tea.
Teada on alguses ainult nii palju, et Sar5-märkega mehed näevad meeskonna värvides edevamad välja kui SAR1-ga märgistatud kaader. Sinu ülesanne on hooaja jooksul nende kohta nii palju välja nuhkida, kui vähegi võimalik ning teha saad sa seda omale palgatud skautide abil.
Skautide puhul kehtib reegel, et mida tugevam reputatsioon sul on, seda pädevamad hagijad sinu terviseks hauguvad.
Rep-ist sõltub ka skautide/treenerite maksimaalne arv sinu koondises.
Iga hooaja lõppedes avanevad draftpooli väravad ning diviisi meeskonnad alustades viimasest kuni esimeseni õngitsevad sealt kordamööda mehi (kokku 5 tiiru =5 mängijat) oma nö. "laeva pardale".
Teine variant on vahetamine, ehk siis on mängijatel skillide järgi pandud paika optimaalne TV(Trade value) ning sedaviisi saad endale mittevajalikke mehi vahetada teiste meeskondade luuserite vastu, keda sul mingitel hämaratel põhjustel vaja võiks minna.

Mängijate turg lubati käivitada järgmise hooaja alguses.

Mängijad alustavad 18-20 aastaselt ning üks hooaeg (2 kuud) kestab mänguajas ühe aasta. Kuskil 34+ aastaselt tahavad nad pensionile minna, nii-et nende ekspluateerimiseks on aega ainult tühised 14 + hooaega, pealegi hakkavad nende oskused 26+ aastaselt allapoole tiksuma, nii-et aega on vähe ning tamp peab olema karm ning halastamatu.

4. Treenerid/Treenimine/Treening

Olgu, meeskond käes ja nagu öeldud, tuleb sul tegeleda selle 40 liikmelise ahvikarja viisakalt mängima panemise ja treenimisega.
Treenimine on üldjoontes sama, mis TM-is, ainult, et lisandunud on sinu reputatsiooni tõttu piiratud treenerite palkamisvõimalus, ehk siis, mida rohkem arened, seda paremad treenerid sinuga litrid ühte kappi ka panevad (kui tahad vaata - punkt3.= mängijad/skaudid, aga otsest kasu sellest pole.)

Piltlikumalt öelduna naa, et kui sa oled kohaliku tähtsusega külapoe gängster ja 30-e vallaslapse kangelasisa, ei tähenda see koheselt seda, et viisakamad elik võimekamad treenerid sinust midagi kuulda tahaks, ehk siis- külameeskonna peatreener sa oled ning kohaliku poe ümbert sa endale neid treenereid ka sebid.
Edu!
Treenerite skillid ja nende järgi mängijate paigutamine treeningväljakutele.

Treenimisprotsess ise on järgmine. Viskad oma treeneri võimetele pilgu peale ning sead nende järgi treeningprogrammid - se's möttes, et kui trenka ei ole kordagi elus uiske näinud, siis pole mõtet teda ka uisutamist õpetama panna - ehkki mine sa tea.
Filmis Libe liug oli ju Nigeeria bobimeeskond - kui ma ei eksi - ja kütsid raisad nagu mustad kuradid, ehkki lume olemusest polnud neil halli aimugi.
Olgu - möla mölaks ja muliseme edasi.
Järgmine pilguheit tuleb visata mängijate poole ning neid vastavalt nende võimetele treeningväljakutele toppida.
Kasvõi selleks, et igasugune arusaam hokimängu, diivanispordi ja hamburgerluse omavahelistest sidemetest ära kaoks ja et nad ennast ikka korralikult punni ajaks, aga paari sõnaga mainisin ma ka seda juba eespool.
Ehk siis vaatad, millised anded su mängijal puuduvad või millised tal eriti olemas on, ning virutad ta vastavalt nendele siis vastavale väljakule, kus juba selleks ettenähtud orjapida..khm..treener teda juba piitsa ja präänikuga pikisilmi ootab.
See selleks - kogumoraal on selline, et mida parem oskuste tase ja mida parem skillijaotus, seda võimekam mängija - ebaloogiline, aga paraku tõsi.

Skillidest ja napisõnaliselt

Mängijatel on lisaks neljateistkümnele taktikalisele skillile ka kolm nn. in action skilli, milleks on Moral, Routine ja Fitness.
Moraal kahaneb seoses kehvade mängutulemustega ja väljakuääres sokikudumisega seda ka juurde ei tiksu, pigem vastupidi.
Routine näitab seda, kui kogenud su mängija on. Ehk siis suudavad vanemad mängijad võrdsetes 50-50 situatsioonides nooremaid korralikult pügada ning seda tikusb juurde... arvake ära, mille käigus.
Fitness põhineb staminal ning üldjoontes on lugu selline, et kui madalam stam-iga mees ära väsib, siis fitness näitab seda, kui kiiresti hakkab tema pädevus langema. Ehk siis väsides tiksuvad ka tema skillid allapoole, seega ei ole mõtet madala fit ja kehvapoolse stami-ga meest väga pikalt väljakul hoida, kui mingi teema just isiklik pole ning mõnda seelikut ei sisalda.

Neid eristabki põhiskillidest see, et nende tase ei ole otseselt seotud treeninguga.

Ülejäänud oskused on treenimisega aretatavad, ehk siis inetust pardipojast küll luikesi valmis treenida tavaliselt ei õnnestu, aga mingise metsakana saab vast ikka.

Taktika

Taktika aretamine on tunduvalt võimalusterohkem, kui TM-is ning üldjoontes käib nagu jäähokis ikka.
Lühidalt siis, et: sul on 4 liini, igas liinis on enesetapja võrgu ees, 2 lihamüüri, 2 kotkast äärtel ning metsiku pilguga hull keskel. Sinu ülesanne on need liinid komplekteerida ning määrata nende käitumine (pilt2: taktika, all), ehk siis:
  • Kas mehad mängivad ettevaatlikult ja iga hinna eest karistusi vältides
  • Üritavad igal võimalusel vasturünnakuid sooritada
  • Milllist ründestiili peamiselt kasutavad
  • Millises formatsioonis nad paiknevad
  • Ja kui kauaks üks liin mänguaega saab - see on see koht, kus stamina-skill mängu tuleb ning sinu ideaalse taktika mõtsapoole veerema lükkab
Peamine on vastasmeeskonna ülemängimine/kavaldamine, ehk siis üritada tema nõrkade liinide vastu enda uigevamaid kasutada ning nende nõrgad kohad üles leida ja asukoht kindlaks määrata ning aimata ära võimalik taktika. Bot-ide vastu on see lihtne, teiste kasutajate vastu läheb asi juba keeruliseks.

Aitab küll esialgu, niigi läks kole pikaks. Mängu saab regada SIIT

Meeskonna üldinfo
Taktika
Draftpool
Mängijakaart